Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogrzebieniu::,,Tutaj przyjazny początek, drogi Twojego sukcesu…’’

Przez sport do zdrowia

W ZSP Szkole Podstawowej w Pogrzebieniu  w roku szkolnym 2013/2014 realizowany jest projekt   „Przez sport do zdrowia” realizowany w ramach:

Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013

Celem projektu jest:

- wzmocnienie współpracy partnerskiej Szkoły w Pogrzebieniu i Szkoły we Vřesinie w Czechach
-  promocja zdrowego stylu życia

- zapoznanie uczniów z wartością ruchu i ćwiczeń fizycznych dla prawidłowego rozwoju
- integracja uczniów szkół partnerskich poprzez wspólne wykonywanie zadań
- aktywne spędzenie wolnego czasu
- promocja swoich miejscowości
- zmniejszanie bariery językowej

Przygotowane spotkania w ramach tego projektu przeznaczone są dla uczniów ze szkoły w Pogrzebieniu – klasa III - VI i we Vřesinie dla uczniów z klasy III, IV, V. Są to dzieci w podobnym wieku. Podejmowane zadania wsparte będą współpracą i pomocą ze strony nauczycieli i rodziców. Jedno spotkanie podsumowujące jest skierowane do nauczycieli obu szkół.

W ramach projektu odbędą się trzy spotkania.

   Pierwsze działanie: „Zdrowo najedzeni” miało miejsce 27 listopada w partnerskiej szkole we Vřesinie. Uczestniczyło w nim 47 osób z naszej szkoły i 43 z Czech. Uczniowie wspólnie przygotowali smaczne i zdrowe, bogate w witaminy sałatki owocowe i warzywne, kanapki, soki i koktajle, które później ze smakiem zjedliśmy. Nauczyliśmy się wspólnie śpiewać piosenkę „Witaminki”, poznaliśmy czeskie nazwy warzyw i owoców, a także bawiliśmy się podczas zabawy integracyjnej. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, zaś dziewczynki poznały nowy układ taneczny podczas zajęć aerobiku. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą również  udane i przyniosą uczestnikom wiele zadowolenia.

dsc_3442.jpg [1024x683]

dsc_3463_2.jpg [1024x683]

dsc_3485.jpg [1024x683]

dsc_3515.jpg [1024x683]

dsc_3575.jpg [1024x683]
Drugie spotkanie – Zimowy obóz sportowy odbędzie się od 18 – 22 stycznia 2014r w Szczyrku. Przewiduje naukę jazdy na nartach – z instruktorem. Podczas wyjazdu uczniowie powinni opanować podstawy narciarstwa zjazdowego oraz zasady zachowania na trasie zjazdowej. Wezmą udział w marszu na orientację. Podczas pobytu uczniowie z Pogrzebienia i z Vřesiny będą przełamywać bariery językowe, spędzać zdrowo i aktywnie czas. Przewidziany jest również marsz na orientację z przewodnikiem górskim. Uczniowie poznają walory krajobrazowe i turystyczne Szczyrku.

II działanie „Zimowy obóz rekreacyjno – sportowy”

 W sobotę 18 stycznia 2014 roku około godziny 12.30 zaczęła się dla naszej 46-osobowej, polsko-czeskiej grupy „zimowa przygoda z nartami”. Szczyrk powitał uczestników obozu piękną i słoneczną (wiosenną) pogodą. Po przydzieleniu komfortowych, 2-3 osobowych pokojów w Ośrodku Rekreacyjno-Rehabilitacyjnym "ADAM" w Szczyrku  i zjedzeniu pysznego obiadu, obozowicze udali się z grupą instruktorów na stok na "Białym Krzyżu" – jedyny ośnieżony stok w Beskidzie Śląskim. 

pizapcom14127961605831.jpg [819x614]

 Nauka zjazdów wszystkim szła wspaniale, a stok był dobrze naśnieżony i oświetlony. Tego dnia po kolacji odbyło się spotkanie integracyjne – dyskoteka- grupy czeskiej i polskiej. Uczestnicy otrzymali plecaczki i smycze promujące projekt, a także wysłuchali prelekcji przewodnika górskiego na temat bezpieczeństwa na szlakach.

Niedzielny poranek uczestnicy rozpoczęli już o 7.00 i po śniadaniu przez cztery godziny szlifowali technikę zjazdów. Cała grupa wzbudzała wielkie zainteresowanie wśród zjeżdżających na stoku -szczególnie jaskrawozielone kamizelki zakupione w ramach projektu, które nosili wszyscy uczestnicy. Niestety śniegu na stoku było coraz mniej, a temperatura wzrosła powyżej zera. Po zjedzeniu pysznego obiadu i krótkim odpoczynku obozowicze grali w piłkę na sali gimnastycznej. Tego dnia wieczorem odbyło się także wyjście do Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej na górce i spacer w drodze powrotnej po pięknym Szczyrku.

pizapcom14127967966301.jpg [819x614]

Poniedziałkowa pogoda nie dopisała, dlatego przed południem rozegrany został turniej sportowy. Odbyły się wyścigi rzędów drużyn międzynarodowych, tenis stołowy, dwa ognie. Po południu odbyła się wycieczka na skocznię w Wiśle Malince im. Adama Małysza, zaporę wodną Wisła Czarna i zameczekaprezydencki  „Na Zadnim Groniu”. Uczestnicy obozu pływali także na basenie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

We wtorkowy poranek niestety śniegu nadal nie było. Po pysznym śniadaniu uczestnicy wyruszyli na pieszą wycieczkę z przewodnikiem i przodownikiem górskim na Przełęcz Karkoszczonka - do Chaty Wuja Toma. Idąc szlakiem nauczyli się korzystać z mapy, kompasu i busoli. Po drodze rozróżniali gatunki napotkanych drzew - głównie iglastych. Po obiedzie odbył się wyjazd na lodowisko do Bielska Białej. Wieczorem upieczono kiełbaski przy ognisku. Odbył się także przegląd piosenki polsko-czeskiej.


W środę rano powitała wszystkich piękna zimowa aura – hurra! Zaraz po śniadaniu uczniowie wraz z nauczycielami i instruktorami udali się na stok „Biały Krzyż”. Wokół piękna, śnieżna szadź, i w końcu lekki mróz na policzkach – pierwszy od pięciu dni – który umożliwił wyczekiwane od dwóch dni zjazdy.

Instruktorzy Msky bardzo chwalili wszystkich uczestników, że w tak krótkim czasie opanowali jazdę na nartach i na snowboardzie. Sześć drużyn w oznakowanych kamizelkach zjeżdżało ze stoku w równym szyku. Niektórzy już popisywali się swoimi umiejętnościami. Wszyscy uczestnicy swobodnie korzystali ze stoku i wyciągów.

pizapcom14127958322171.jpg [1024x768]Trzecie działanie zaplanowane jest na czerwiec 2014 r. -będzie to Rajd rowerowy Pogrzebień/Racibórz. Uczestnicy pod opieką przewodników PTTK przejadą ścieżkami rowerowymi Ziemi Raciborskiej, m.in. Niebieskim Szlakiem Młodości Eichendorffa na Zamek Piastowski w Raciborzu. Zostanie przeprowadzone szkolenie nt. Bezpiecznego poruszania się ścieżkami rowerowymi na terenie Powiatu.

 

MIĘDZYNARODOWY RAJD ROWEROWY PO ZIEMI RACIBORSKIEJ

 

   logo_silesia.jpg

 

W niedzielę 8 czerwca Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pogrzebieniu był organizatorem Międzynarodowego Rajdu Rowerowego po Ziemi Raciborskiej -  III działania projektu „ Przez sport do zdrowia” realizowanego w ramach czesko-polskiej współpracy transgranicznej Euroregionu Silesia, współfinansowanego ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.

 

      W rajdzie wzięło udział osiemdziesięciu uczestników – uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Pogrzebieniu oraz z partnerskiej szkoły we Vřesinie, okres Opava. Czterdziestu Polaków i czterdziestu Czechów pod opieką przewodników PTTK  z Raciborza wyjechało o godzinie 9.00 spod szkoły w Pogrzebieniu.

pizapcom14127994711311.jpg [819x614]

Trasa rajdu prowadziła przez Kobylę, ścieżką rowerową szlakiem niebieskim Eichendorfa do Obory oraz po wałach. Punktem docelowym na który uczestnicy dotarli około godziny 12.00 był Zamek Piastowski w Raciborzu.  Z historią zamku oraz raciborszczyzny zapoznał uczestników rajdu panu Grzegorz Wawoczny. Po zjedzeniu obiadu wszyscy udali się w drogę powrotną do Pogrzebienia, gdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki za ukończenie rajdu. Trasę przejazdu zabezpieczała OSP z Pogrzebienia.

 pizapcom14127996547462.jpg [819x614]

Czas spędzony wspólnie był okazją do nauki języka naszych południowych sąsiadów, przełamywania barier językowych i kulturowych (było dużo śmiechuJ), poznania pięknych tras rowerowych Ziemi Raciborskiej, a także zachęcił dzieci i rodziców do aktywności fizycznej, aby czas wolny spędzali zdrowo i aktywnie!

 

                                                                        Koordynator projektu Joanna Szamara


Działanie IV to podsumowanie współpracy polsko – czeskiej prezentacją filmu nagranego podczas realizacji wszystkich działań, pokazem fotografii, wręczeniem pamiątkowej broszury. Spotkanie to odbędzie się na przełomie września i października 2014.

 

 Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt współpracy transgranicznej „ Przez sport do zdrowia”  

    27 października odbyło się IV działanie projektu  - spotkanie partnerów z Czech i Polski realizujących projekt pod nazwą” Przez sport do zdrowia” realizowanego w ramach czesko-polskiej współpracy transgranicznej Euroregionu Silesia, współfinansowanego ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. W spotkaniu wzięli udział: Wójt Gminy Kornowac – Grzegorz Niestrój, Dyrektor Sekretariatu  Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry Euroregionu Silesia p. Daria Kardaczyńska, delegacja z Materskiej  i Zakladnej  Szkoły we Vresinie, pani dyrektor partnerskiej szkoły Ewa Fichnowa, dyrektor ZSP w Pogrzebieniu Joanna Krasek,  przedstawiciel raciborskiego oddziału PTTK – pan Andrzej Titarenkow, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Joanna Twardzik oraz pracownicy i  nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pogrzebieniu zaangażowani w realizację projektu.

 

     Spotkanie miało na celu podsumowanie i ocenę zrealizowanych zadań, wymianę doświadczeń, korzyści jakie zyskały obie placówki zaangażowane w projekt oraz planowanie dalszej współpracy z czeskim partnerem. Z tej okazji został wydany folder opisujący wszystkie działania projektowe. Uczestnicy konferencji obejrzeli prezentację najważniejszych działań oraz film.

 

     Głównym celem projektu było zachęcenie polskich i czeskich uczniów do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu a także wyrobienie nawyku zdrowego żywienia - edukacja zdrowotna jako ważne ogniwo procesu wychowania i rozwoju  młodego człowieka oraz zacieśnianie współpracy ze szkołą partnerską, wymiana doświadczeń zarówno dydaktycznych, sportowych jak i tradycji regionalnych.

 

   Koordynatorka projektu Joanna Szamara podziękowała  partnerom z Czech za współpracę przy realizacji  zadań projektu,  otwartość na  pomysły, oraz za zaangażowanie zarówno uczniów, nauczycieli jak i  rodziców.


Koordynator projektu Joanna Szamara

silesia