Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogrzebieniu::,,Tutaj przyjazny początek, drogi Twojego sukcesu…’’

Aktualności

21 września 2019 22:34 | Aktualności

VIII edycja Narodowego Czytania

         Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości

       Nasza szkoła włączyła się w tę akcję i dlatego 17 września Pani Dyrektor - Joanna Krasek, Pani Celina Stukator-szkolna bibliotekarka, polonista Justyna Damiętko-Jacek oraz uczennice klasy V – odczytały fragmenty noweli „Katarynka”. Uczniowie z wielkim skupieniem słuchali czytanych fragmentów noweli.

W tym roku po raz ósmy odbyło się ogólnopolskie Narodowe Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim, gdzie Para Prezydencka oraz aktorzy czytali osiem nowel:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

        Wszyscy obejrzeli również prezentacje multimedialne o życiu i twórczości Bolesława Prusa  przygotowaną specjalnie na tę okazję przez nauczycielkę języka polskiego oraz uczniowie obejrzeli fragmenty transmisji telewizyjnej Narodowego Czytania.

      Z niecierpliwością czekamy co literacko przysienie IX - przyszłoroczna edycja Narodowego Czytania, w którą z wielką przyjemnością włączy się nasza szkoła.

 

                                                                                      Justyna Damiętko-Jacek

 

Przeczytano: 333 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

silesia