Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogrzebieniu::,,Tutaj przyjazny początek, drogi Twojego sukcesu…’’

Aktualności

06 marca 2020 19:20 | Aktualności

Ligoniowe święto

4 marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta patrona naszej szkoły-Juliusza Ligonia. 28 lutego przypada 197 rocznica urodzin wielkiego śląskiego poety-kowala.

Ligoń urodził się 28 lutego 1823 roku w Prądach. Patron naszej szkoły całe swoje życie był prześladowany za swoją propolską działalność. Był żarliwym patriotą, zafascynowany polskością. Imał się różnych zawodów. Był kowalem, pracował w hucie, pisał wiersze, artkuły do gazet. Jego patriotyzm był godny podziwu, bowiem ukrywał powstańców styczniowych, narażając własne życie. Działał charytatywnie na rzecz biednych i poszkodowanych ludzi, organizując Komitet Pomocy Polskiej. Jesteśmy dumni z naszego patrona i jest dla nas wzorem do naśladowania. Zmarł po ciężkiej chorobie w skrajnej biedzie, zostawiając żonę i sześcioro dzieci. Zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci jako wielce zasłużony śląski poeta ludowy, społeczny działacz Górnego Śląska.

Podczas akademii  wszyscy uczniowie ubrani byli na galowo, a sala przybrała odświętny wystrój. Akademię rozpoczęła Pani dyrektor -  Joanna Krasek, wyjaśniając intencję spotkania. Odśpiewano także hymn państwowy i hymn szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli także prezentację multimedialną dotycząca życia, działalności i twórczości Ligonia, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność przez Panią Justynę. Wszyscy wysłuchali także słynnego wiersza Ligonia „Jestem śląskie dziecko” i „Mowa ojczysta”. Nie zabrakło także akcentu muzycznego. Wszyscy uczniowie zaśpiewalipiosenkę o Pogrzebieniu przy akompaniamencie gitary. Uczennica klasy II zaśpiewała też śląską piosenkę o komunijnym kole.Na zakończenie akademii odbył się quiz ze znajomości życia i twórczości Juliusza Ligonia. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat patrona swojej szkoły.

  Justyna Damiętko-Jacek

Przeczytano: 362 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

silesia