Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogrzebieniu::,,Tutaj przyjazny początek, drogi Twojego sukcesu…’’

Aktualności

28 października 2020 09:28 | Aktualności

"SZKOŁA PAMIĘTA"

 bez_tytulu.jpg

 

Uczniowie ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO W POGRZEBIENIU biorą udział w Akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „ SZKOŁA  PAMIĘTA”

W okresie Wszystkich Świętych odwiedzą i zapalą znicze w miejscach  pamięci narodowej znajdujących się  na cmentarzu i na terenie Pogrzebienia.

Miejsca Pamięci:

  • Teren klasztorny przy ul. Brzeskiej – pomnik ku czci polskich dzieci zamordowanych przez hitlerowców w obozie Kindrelager w latach 1943 – 1944
  • Cmentarz parafialny – grób zbiorowy wojenny ofiar obozu Polenlager 82 oraz 7 mieszkańców Pogrzebienia i Kornowaca pomordowanych w obozach śmierci w latach 19391945.
  • Cmentarz przy kościele pw. św. Bartłomieja – mogiła zbiorowa wojenna Anzelma Kraska, Alojzego Kraska, Stanisława Wyciska i nieznanego Francuza – poległych w czasie II wojny światowej.
  • Pomnik poświęcony pamięci powstańca śląskiego Teodora Wilka znajduje się na terenie miejscowego cmentarza.

Śp. Teodor Wilk urodził się 30 marca 1900 roku. Był kawalerem, kiedy wstąpił do Państwowej Organizacji Wojskowej, której oddziały walczyły w III Powstaniu Śląskim. pogrzebieńska grupa POW dołączyła do większej formacji, z którą ruszyła w stronę Bukowa. Kompania obsadziła odcinek od Dębicza – Brzezia po Buków i wzięła udział w krwawej bitwie pod Bukowem w dniu 23 maja 1921 roku. W walkach tych poległ Teodor Wilk.

Według przekazów część tej historii potwierdza nazwa ulicy, którą ku pamięci tego wydarzenia nazwano ulicą Pamiątki. Dziś losy powstańca oraz miejsce jego pochówku są coraz częściej wskazywane jako istotna karta historii Pogrzebienia. Nauczyciele miejscowej szkoły i przedszkola uczą o losach Teodora Wilka swoich podopiecznych. Wspominają słowa Józefa Kraska, który przed swoją śmiercią przekazał znaczną część wiedzy o żołnierzu z ich wioski.                                                                                                    

                                                                                                         Joanna Krasek

Przeczytano: 84 razy. Wydrukuj|Do góry

silesia